ارتودنسی پیشگیری چیست؟

   ارتودنسي بموقع به فرزند شما اعتماد به نفس مي دهد و لبخند را بر لبان او مي كار د، ولي سود حاصل از انواع ارتودنسی کودکان و اوليه به مراتب از اينها بيشتر است. دندانپزشك كودكان مي تواند دندانهاي كج شده را راست كند و آنها را به جايگاه صحيح شان هدايت نمايد. مشكلات مربوط به جفت گيري و در هم رفتن دندانهاي دو فك را اصلاح نموده و حتي از كشيدن دندان در معالجات ارتودنسي آينده جلوگيري نمايد. بديهي است كه دندانهاي رديف شده و منظم را بهتر مي توان تميز كرد و اين امر باعث كاهش استعداد به پوسيدگي و ناراحتي لثه مي شود و در بزرگسالی طرح لبخند زیبایی را به دنبال دارد.

با-این-روش-دیگر-دندان-کودک-ارتودنسی-نمیخواهد-1-300x200
درمان های پیشگیری

درمان های پیشگیری از جمله ارتودنسی پیشگیری به مجموعه ای از درمان های ارتودنسی اطلاق می شود که درآنها هدف کنترل کردن وضعیت فرد به نحوی است که نیاز به درمان بعدی را  از جنبه های طول دوره درمان،استفاده از وسایل پیچیده ، نیاز به کشیدن دندان دائمی و یا جراحی فک کاهش دهد.

انواع درمان های پشگیری

1. فراهم نمودن فضا برای دندانهای در حال رویشی كه دارای كمبود فضا هستند .
2. حفظ یا متقارن كردن فرم صورت با متأثر نمودن رشد فك
3.تحریک رشد فک دارای نقص رشدی یا کنترل رشد فک دارای رشد زیاده از حد
4. كاهش خطر آسیب به دندانهای جلو آمده
بطور کلی تشخیص دقیق این موارد نیازمند مشاوره با متخصص در کلینیک ارتودنسی است. نکته بسیار مهم آن است که اگر کودک دارای دندان شیری پوسیده ،ترمیم شده و کشیده شده است یا از نظر قرارگیری دندان ها بنظر غیر طبیعی می رسد لازم است در اسرع وقت توسط متخصص ارتودنسی مورد معاینه و مشاوره قرارگیرد.در کودکانی که هیچ مشکلاتی در این زمینه ندارند پیشنهاد انجمن ارتودنسی این است كه این معاینه نباید دیرتر از 7 سالگی انجام شود . ممكن است شروع درمان ارتودنسی ضروری نباشد اما معاینه دقیق در تعیین بهترین زمان شروع درمان كمك می نماید و کودک میتواند به موقع از مزایای ارتودنسی کودکان بهره  ببرد .در سن 7 سالگی ، اولین دندان آسیاب بزرگ در محیط دهان ظاهر می شود كه نقش مهمی در جویدن وتثبیت الگوی قرارگیری دندانها دارد .در این هنگام ارتودنتیست قادر است رابطه طرفی وجلو عقب وعمودی دندانها و فكین را ارزیابی كند. همچنین وجود دندانهای پیشین دراین سن می تواند جدا بودن دندانها و فك ، جلو بودن دندانها ، بسته بودن دندانها ،زیاده از حد دیده شدن لثه ها ، مشكلات رویشی ، خطر صد مه به دندانها ،وجود عادات مخرب و… را نشان دهد . تقبل هزینه ارتودنسی پیشگیری و معاینه زود هنگام باعث تشخیص بموقع مشكلات ذکر شده می شود وفرصت زیادتری برای درمان مؤثر تر فراهم می كند .مداخله ماهرانه در الگوی رشد بیمار می تواند باعث هدایت رشدوتكامل شده واز بروزمشكلات شدید تر فکی در اینده جلوگیری كند . زمانی كه مداخله ارتودنسی ضروری نباشد متخصص ارتودنسی می تواند رشد وتكامل را با دقت كنترل نموده ودرمان را در زمان ایده آل شروع كند .

افراد نیازمند به ارتودنسی پیشگیری

    زود یا دیر افتادن دندان‌های شیری (افتادن دندان‌های شیری معمولاً از ۵ سالگی آغاز می‌شود و تمام دندان‌های دائمی تا سن ۱۳ سالگی درمی‌آید.)
    دشواری در جویدن و یا روی هم قرار دادن دندان‌ها و گاز زدن
    تنفس از راه دهان
    مکیدن انگشت شست پس از ۵ سالگی
    اختلال‌های گفتاری
    بیرون زدن دندان‌ها (دندان‌های بالا و پایین از یکدیگر دور می‌شوند.)
    دندان‌ها به شیوه طبیعی و معمول روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند یا این که کوچکترین تماسی با هم ندارند.
    جابجا شدن فک هنگام باز کردن یا بستن دهان (کراس بایت)
    به‌هم فشردگی دندان‌های پیشین در سن ۷ یا ۸ سالگی

راه های پیشگیری از ارتودنسی در بزرگسالی

۱) فضا را نگه‌دارید
اگر دندان شیری کودک شما پیش از موعد بیفتد و دندان دایمی‌ زیرین در دهانش جوانه نزده باشد، دندان‌های کناری این فضا را اشغال می‌کنند، آن وقت دندان دایمی چون جایی برای رویش ندارد خارج از قوس دندانی می‌روید و در این هنگام است که شما متوجه می‌شوید که دندان‌های کوچولوی شما نامرتب است. دست نگه‌دارید! اندکی به عقب بازگردید. وقتی دندان شیری زودتر از موعد افتاد، برای کودکتان یک «فضا نگه‌دارنده» در جای خالی دندان بگذارید. دندانپزشک اطفال این کار را برای کودک شما انجام می‌دهد. خوب وقتی دندان دایمی جوانه زد، این وسیله برداشته می‌شود و درنهایت، دندان در جای اصلی خود می‌روید. به همین راحتی از درمان ارتودنسی در آینده پیشگیری کردید.
۲) حساب و کتاب کنید
اگر نامرتبی دندان‌های کودک شما خیلی شدید نباشد، شاید لازم نباشد دندان‌هایش را برای مرتب شدن سیم‌کشی کنید. باور کنید! فقط یک شرط دارد و آن هم این است که پیش از اینکه دندان‌های دایمی جلویی کوچولوی شما در شش سالگی رویش یابد، دست به کار شوید. در این سنین اندکی فضای اضافی برای مرتب کردن دندان‌ها در فک وجود دارد. اگر شما پیش از این سن کودک‌تان را نزد دندانپزشک ببرید، با یک سری محاسبات ریاضی قادر خواهد بود با استفاده از این فضا، رویش دندان‌ها را به گونه‌ای هدایت کند که درنهایت، ردیف و مرتب باشند. این راه دوم برای پیشگیری از ارتودنسی در آینده است.
۳) دندان‌های سمج را مرخص کنید
گاهی دندان‌های شیری بچه‌ها دل از دهان‌شان نمی‌کنند و همچنان قرص و محکم سرجایشان باقی می‌مانند. در این صورت دندان‌های دایمی یا نمی‌توانند رویش یابند و یا سر از جای دیگر قوس دندانی درمی‌آورند و دندان‌ها را نامرتب و شما را در آینده راهی مطب ارتودنسی می‌کنند. پیشگیری از این مشکل هم آسان است به شرط آنکه دندانپزشک به موقع این دندان‌های سمج را بشناسد، آنها را به موقع از دهان خارج می‌کند تا دندان دایمی جایگزین بتواند در جای خودش بروید و رویش نابجای آن نظم قوس دندانی را به هم نزند. می‌بینید که حتی کشیدن به موقع دندان‌های شیری تنبل هم می‌تواند شما را از پرداخت هزینه‌های مرتب‌ کردن دندان‌ها در آینده بی‌نیاز کند.
۴) از تنگی فک‌ها جلوگیری کنید
اگر کودک شما دندان‌هایش طبیعی باشد، وقتی آنها را روی هم می‌گذارد، دندان‌های فک بالا در بیرون دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که کودک می‌تواند غذاها را بدون گاز گرفتن گونه و لبش بجود. وقتی که کودک شما دندان‌هایش را روی هم می‌گذارد اگر دندان‌های پایینی بیرون‌تر از دندان‌های بالایی قر ار بگیرند، وقت آن است که برای پیشگیری از ارتودنسی در آینده دست به‌کار شوید. اگر کودکتان را به موقع به دندانپزشک برسانید، او وسیله‌ای در دهان کودک تعبیه می‌کند تا سبب گسترش قوس دندانی فک بالا شود و در آینده از ارتودنسی و نازیبایی صورت و فک کودک پیشگیری می‌کند.

نحوه درمان ارتودنسي پيشگيري چگونه است؟

     بدين منظور از وسايل و دستگاههاي ارتودنسي استفاده مي شود. بعضي از اين دستگاهها ثابت بوده و به دندان چسبانيده مي شود و برخي متحرك بوده و قابل درآوردن مي باشند. دندانپزشك اطفال تشخيص مي دهد كه از چه وسيله اي با توجه به نياز كودك استفاده كنيد، و به شما توضيح مي دهد كه چه معالجه اي مي توان انجام داد و زمان تقريبي آن چقدر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>