روکش های سرامیکی: انواع، مزایا و هزینه

روکش  یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت ، یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده یا بعد از پرکردن دندان بر روی آن گذاشته میشود ،روکش دندان که اکثرا بعد از ترمیم و پر کردن دندان انجام می شود علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان و  سفید شدن دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود. اگر عمل روکش انجام نشود ممکن است موجب از دست رفتن دندان و کشیده شدن آن بشود که می توان از ایمپلنت دندان برای بازیابی و جبران دندان نداشته بهره برد.
در مواردی که زیبایی اولویت اصلی محسوب می شود ، روکش دندان که بصورت یکپارچه از سرامیک یا چینی ساخته شده اند زیبایی فوق العاده ای حاصل می کنند. ونیرها باعث سالم و طبیعی به نظر رسیدن دندان‌ها می‌شوند. چرا که نازک بوده و به ‌وسیله‌ی چسبی محکم و مخصوص در جای خود ثابت شده و برای استفاده از آن‌ها نیازی به آماده کردن دندان نیست. استفاده از برخی انواع ونیرها کلاً نیازی به آماده کردن دندان‌ها نخواهد داشت. ونیر کامپوزیت مزایای بسیار متعددی دارند که بسیاری از آن‌ها را نمی‌توان در روش‌های درمانی دیگر پیدا کرد.

روکش های فول سرام
روکشهای تمام سرامیک سازگاری بسیار مطلوبی با لثه دارند . انواع سرامیک ها با استحکام زیاد مانند سیلیکات و زیرکونیا برای این روکش ها کاربرد دارند . تغییر رنگ یا سایه تیره در لبه های این روکش ها دیده نمی شود . دوام آنها مطلوب و زیبایی آنها فوق العاده است .یک نوع پروتز ثابت ایمپلنت می باشد که به جای دندان نداشته یا کشیده شده قرار می گیرد.

روکش تمام سرامیک

تمام ساختمان این روکش‌ها از سرامیک ساخته شده است. ایمپرس یکی از مشهورترین انواع این روکش‌هاست. این سیستم را می‌توان جزو تازه‌های تکنولوژی در ساخت روکش‌های دندانی دانست که با توجه به سیستم‌هایی چون زیرکونیوم و آلومینا ساخته شده است. این سیستم در 10 سال گذشته در جهان توانسته است نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کند و در زمینه کاری خود نیز پیشرفت چشم‌گیری داشته است؛ چرا که به لحاظ زیبایی و دقت، حرف اول را می‌زند. این سیستم با توان مقاومت فشاری 450 مگاپاسکال، امکان ساخت پل سرامیک 3 واحدی را بین دو دندان داراست و همچنین از این سیستم می‌توان برای ساخت پل 6 واحدی استفاده کرد. سازگاری منحصر به فرد این سیستم با بدن نیز قابل توجه است. از آنجا که در این سیستم، سرامیک روی مدل گچی تهیه شده از قالب دندان پرس می‌شود، مشکلات وجود فاصله در مجاور دندان و لثه از بین خواهد رفت و بنابراین احتمال پوسیدگی دندان به حداقل کاهش پیدا خواهد کرد.

انواع روکشهای سرامیکی ( تمام سرامیک )

1.     پرسلن جاکت کراون : که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.
2.    پرسلنهای مدرن : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.
3.    روکش زیرکونیا : که به تفصیل درباره آن توضیح خواهم داد

نحوه کار روکش های سرامیکی

افرادی که از یک لبخند زیبا برخوردارند، با نمایش آن خودنمایی می‌کنند. در مقابل، افرادی که از دندان‌های کج، لکه‌دار و دندان شکسته برخوردارند، تمایل چندانی به نمایش لبخند خود ندارند. خوشبختانه، گزینه‌های بسیاری برای ترمیم مشکلات دندان وجود دارد. روکش‌های سرامیکی یکی از رایج‌ترین تکنیک‌هایی است که برای ترمیم مشکلات دندانی در افراد مسن بکار گرفته می‌شود. در ادامه، توضیحاتی در راستای این روکش‌ها و عمکلرد آنها ارائه شده است.
بنا بر تعریف انجمن دندانپزشکی زیبایی آمریکا، روکش‌های دندان یک لایه نازک سرامیکی هستند که سطح دندان‌های شما را پوشش می‌دهند. این روکش‌ها بسیار قوی بوده و طبیعی جلوه می‌کنند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با فرم و رنگ دندان‌های شما تطابق یابند.
پیش از روکش کردن دندان‌ها، دندانپزشک یک میلی‌متر از سطح مینای هر یک از دندان‌ها را می‌تراشد. سپس، از فرم دهان و دندان بیمار قالبی تهیه شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا روکش‌های دندانی به صورت سفارشی ساخته شوند. زمانی که ساخت روکش‌ها به اتمام می‌رسد، دندانپزشک آنها را با استفاده از یک سیمان مخصوص بر روی دندان‌ها می‌چسباند. در مورد دریافت روکش‌های سرامیکی با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر کاندیدای مناسبی برای دریافت این روکش‌ها باشید، باید در پروسه طراحی آنها شرکت کنید. دندانپزشک خود را از خواسته‌ها و انتظارات خویش آگاه سازید.

مزایای روکش های سرامیکی

زیبایی بیشتر و شباهت بسیار زیاد به دندان طبیعی فرد
• استحکام بسیار بالا
• عدم ایجاد کبودی و سیاهی در لثه بعد از گذشت زمان(بدلیل عدم وجود فلز)
• دقت بالاتر در حین ساخت در لابراتوار توسط دستگاه های دیجیتالیCAD/CAM
بعضی دندان پزشکان دستگاه های مخصوص دارند که با استفاده از آنها می توان روکش دندان را با استفاده از مواد سرامیکی در مطب تهیه کنند. این تکنیک به دندانپزشک امکان می دهد جایگذاری روکش را در یک جلسه درمانی انجام دهد. در این حالت پس از آماده کردن دندان بیمار، بلافاصله امکان ساخت روکش در مدت حدود 20 تا 30 دقیقه وجود دارد و پس از ساخت، روکش با استفاده از چسب مخصوص دندان پزشکی بر روی دندان قرار می گیرد.
این موضوع در حالی است که در فرآیند عادی روکش کردن دندان ها نیاز به دو جلسه درمان وجود دارد. در این حالت ابتدا از دندان های بیمار قالب تهیه شده و سپس بر اساس قالب تهیه شده تکنسین های دندان پزشکی در طول مدت حدود دو هفته روکش دندان را تهیه می کنند

معایب

هیچ یک از انواع روکش دندان دارای طول عمر و دوام بیشتر از روکش های تمام فلزی نیستند و با توجه به ظاهر نامناسب این نوع از روکش ها، روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز نیز دارای دوام و ماندگاری به نسبت بالا هستند.
در مقایسه با روکش های فلزی، روکش های تمام سرامیکی و حتی روکش هایی که از جدید ترین مواد ساخته می شوند معمولاً دارای ویژگی های فیزیکی به نسبت ضعیف هستند (سختی، استحکام، شکنندگی، مقاومت در برابر ترک خوردگی و سایر موارد مانند آن).
این ویژگی الزاماً به معنی این نیست که این روکش ها یک انتخاب مناسب برای شما نیستند، بلکه باید گفت این روکش ها بهترین انتخاب برای بعضی کاربردهای خاص می باشند. به هر حال این مسئله باید هنگام انتخاب این روکش ها و مشورت با دندان پزشک مورد توجه قرار گیرد.

هزینه

هزینه روکش کردن دندان  بسته به جنس آن و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار میتواند متفاوت باشد.
منظور از جنس روکش دندان  بیشتر نوع آن است که غالبا فلزی، سرامیکی ، پرسلن باند شده به فلز و یا زیرکونیوم  ( یا همان روکش دندان زیرکونیم ) میباشد. معمولا ارزانترین روکشها، همین روکشهای پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش دندان در آنها هم به آلیاژ زیر آن بستگی دارد . اما با آلیاژ مرسوم در لابراتوارهای دندانی ، به صرفه ترین هزینه روکش دندان را دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>