زیبایی درمانی دندان ها با استفاده از روکش

زیبایی درمانی دندان ها با استفاده از روکش

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مثل بلیچینگ قسمتی از تخصص های پزشکی بوده که از یک سو طیف وسیعی از درمانها شامل روکش دندان و ترمیم های پیشگیرانه و محافظه کارانه تا بازسازی دندانهایی که به میزان زیاد دچار تخریب شده‌اند و گذاشتن روکش ایمپلنت را شامل شده و از سوی دیگر در تصحیح ناهنجاری زیبایی دندانهای جلو از جمله بدرنگی‌ها و سفید کردن دندانها، منظم کردن دندانها، بستن فاصله بین دندانها، صاف کردن دندانهای کج رویش یافته، لمینیت دندان ، اصلاح لبخند لثه ای و … را در بر می‌گیرد. استفاده از ونیر دندان یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای اصلاح طرح لبخند و سفید شدن دندان بوده و می‌توانند اثرات قابل ‌توجهی داشته باشند. با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند استفاده از ونیرهای دندانی یک روش درمانی واحد است، ونیرها خود به انواع بسیار متفاوتی تقسیم می‌شوند. از جمله ونیرهای پیشرفته‌تر و دائمی مانند لمینت تا راه حل‌های موقتی‌تر.البته باید به این نکته هم اشاره کرد که عوارض بلیچینگ دندان با اینکه نادر است ممکن است گاهی در افراد به وجود بیاید

روکش چیست ؟

روكش كلاهكي است شبيه به دندان كه روي دندان‌هاي به‌شدت تخريب‌شده يا پوسيده قرار مي‌گيرد. روكش‌ها به دلايل گوناگوني روي دندان‌ها قرار داده مي‌شوند اما مهم‌ترين دليل، پوسيدگي‌هاي بسيار وسيع يا شكستگي‌هاي بزرگي در دندان است كه مواد پركننده دندان قادر به جايگزيني و ترميم آن نيستند و يا دندان درصورت ترميم با مواد معمول ترميمي، قدرت كافي را باز نخواهد يافت. همچنين روكش‌ها روي دندان‌هاي ترك‌خورده يا شكسته قرار مي‌گيرند. از كاربردهاي ديگر روكش‌ها، استفاده از آنها به ‌منظور زيبايي است. روكش‌ها براي اصلاح بدشكلي‌هايي دندان يا دندان‌هايي كه به‌شدت تغيير رنگ يافته‌اند استفاده مي‌شوند. روكش‌ها مي‌توانند از جنس فلز (طلا، نيكل، كروم)، سراميك و يا تركيبي از فلز و سراميك (چيني) باشند.

كلاهي بر سر دندان:

تخريب دندان‌ها ممكن است در اثر پوسيدگي يا ضربه اتفاق بيفتد. دندان‌هايي كه پوسيدگي‌هاي شديد دارند، مقدار زيادي از نسج خود را از دست مي‌دهند و دندانپزشك براي بازسازي آنها مجبور به استفاده از روكش‌ها خواهد شد. گاهي اوقات ضربه‌هايي كه به دندان‌ها مي‌خورد نيز باعث مي‌شود كه دندان بشكند. اگر شكستگي‌ دندان كوچك باشد مي‌توان آن را به كمك مواد پركردني، ترميم كرد اما شكستگي‌هاي بزرگ دندان بايد به كمك روكش‌ها اصلاح شوند.  دندان‌هاي دچار شكستگي‌هاي مادرزادي مثل دندان‌هاي ميخي شكل يا دندان‌هايي كه اندازه‌هاي كوچك‌تر يا نامتناسب با دندان‌هاي ديگر دارند و نيز بدرنگي‌هاي دندان‌ها، به كمك روكش‌ها قابل اصلاح است. در مجموع به كمك يك روكش مي‌توان عملكرد و يا زيبايي از دست رفته يك دندان را به آن باز گرداند.

مراحل انجام روکش:

راي قرار دادن يك روكش بر روي دندان، مراحل مختلفي بايد طي شود. اول از همه دندانپزشك، دندان مورد نظر را از نظر موقعيت، وجود فضاي كافي در فك مقابل، وضعيت لثه و…. بررسي مي‌كند و اگر تمام شرايط براي قرارگيري يك روكش بر روي دندان مناسب بود، مرحله به مرحله كارهاي مربوط به روكش را پيش مي‌بردد:

)1 تمام پوسيدگي‌هاي دندان برداشته مي‌شود و سپس دندان به كمك يك ماده ترميم كننده مناسب مثل آمالگام يا كامپوزيت به صورت كامل ترميم مي‌شود. در ابتداي كار، در صورت نياز بي‌حسي انجام مي‌شود.

)2 فرم خاصي از تراش براي دنداني كه قرار است زير روكش برود لازم است. براي قرار گرفتن دنداني كه زير روكش مي‌رود لازم است دندان در اطراف و سطح جونده به فرمي تراش بخورد و از نسج‌دنداني آن حذف شود كه فضاي كافي براي قرارگيري روي دندان ايجاد شود. بعد از آنكه تراش دندان كامل شد، از ناحيه دندان تراش خورده و همچنين فك مقابل آن قالب‌گيري مي‌شود و قالب تهيه شده براي ساخت روكش به لابراتوار دندانپزشكي (محلي كه دندان‌هاي ساختني در آنجا تهيه مي‌شوند) ارسال مي‌شود تا روكش موردنظر ساخته شود. روي دندان تراش خورده معمولا روكش موقتي قرار مي‌گيرد و بيمار مرخص مي‌شود.

)3 در جلسه ملاقات بعدي، پايه فلزي روكش ساخته شده روي دندان موردنظر امتحان مي‌شود. در اين جلسه بايد مسائلي مثل تطابق كامل روكش با دندان و وضعيت آن نسبت به لثه بررسي شود و رنگ روكش انتخاب شود و بيمار براي جلسه بعدي فراخوانده ‌شود.

)4 در اين جلسه روكش ساخته شده‌اي كه روي آن لايه چيني (پرسلن) هم قرار گرفته بر روي دندان امتحان مي‌شود و رنگ آن بررسي مي‌شود. در مورد رنگ روكش ساخته شده از بيمار هم نظرخواهي مي‌شود و اگر مورد رضايت بود، روكش به صورت موقت بر روي دندان چسبانده مي‌شود.

)5 بعد از چند هفته اگر مشكلي براي روكش به وجود نيامد، به صورت دائمي به دندان چسبيده مي‌شود.

)6 گاهي اوقات لازم است روكش بر روي دنداني قرار بگيرد كه تاج آن به دليل تخريب كاملا از بين رفته است. اين دندان‌ها معمولا درمان ريشه مي‌شود و سپس قسمتي از پركردگي داخل كانال خالي شده و ميله‌اي به نام پست )post(‌ داخل آن قرار مي‌گيرد كه اين ميله باعث گير روكش به دندان خواهد شد. در قسمت بالاي ميله هم قسمتي شبيه تاج بازسازي مي‌شود، كه به كلاهك )core(‌ معروف است. اين دو قسمت به دندان چسبانده مي‌شود و سپس مراحل بعدي ساخت روكش مانند دندان عادي ادامه پيدا مي‌كند.

تعویض روکش های دندانی:

روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و … محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می کند بلکه  عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.

دلایل  مختلفی برای تعویض روکش دندان وجود دارد مانند :

*پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش

* تحلیل لثه یا سایش های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند

* تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.

* شکستن چینی روی روکش.

در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره  آن را چسباند.

درمان محافظه‌کارانه‌تر برای برخی دندان‌ها:

چند سالی است که بسیاری از افراد از درمانی تحت عنوان «لامینیت» برای اصلاح رنگ، فرم و موقعیت دندانشان بهره می‌گیرند.  از طریق این روش می‌توان دندان‌های قدامی (دندان‌های مجاور لب و گونه‌ها) بد رنگ‌شده، ترک خورده یا دندان‌هایی که قسمتی از آنها شکسته‌شده را بازسازی و اصلاح کرد.  لامینیت روش محافظه‌کارانه‌تری نسبت به روکش است، چرا که دندان‌ها طی آن، تحت تراش کمتری قرار می‌گیرند.  البته این روش زیبایی در عین مزایایی که دارد خالی از عیب نیست، یعنی به غیر از آن‌که بهره‌گیری مثبت از آن به موقعیت قرارگیری دندان در داخل فک و این‌که فضاهای بین دندانی از حد معینی تجاوز نکند بستگی دارد، دندان را مانند روکش در برابر شکستگی محافظت نمی‌کند.  البته در این روش دندان‌ها کمتر از حالتی که روکش می‌شوند در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند، اما طول عمر مفید آن بستگی به وجود مینای کاملا سالم و نداشتن بیماری‌های ارثی مولد پوسیدگی یا پرکردگی ‌های قدیمی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>